Menü
Kategoriler
2023’ün İstanbul’una mobil yolculuk
14 Haziran 2017 Haber

 

Akıllı telefon ile masaüstü bilgisayarlara indirilebilen uygulamada yer alan özellikler sayesinde navigasyon, canlı otobüs sefer saatleri, ulaşım türüne göre seyahat ücretleri, yayalar için kalori hesabı, güvenli toplu taşıma yolculukları için tahmini varış süresi ve rota paylaşılmasıyla bisiklet yollarının konum bilgilerine ulaşılabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin “Ulaşımda 2023 Vizyonu” çerçevesinde açıkladığı, İstanbul’da 5 yıl içinde hayata geçirilecek ulaşım projeleri de uygulamada yer alıyor. Böylece ev, arsa, dükkan, arazi ve mülk alarak, yatırım yapmak isteyenler veya çalışmak istediği iş seçiminde lokasyon ve ulaşım kriterine göre tercih yapacaklar için bilgi sunuluyor.

Citymapper Türkiye Genel Müdürü Erhan Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiltere merkezli, 40 ülkede kullanılan uygulamanın dünyada popüler olduğunu anlattı.

Projenin mobil uygulamasının telefonlara rahatlıkla indirilebildiğini ifade eden Erdoğan, “Uygulamada istendiği noktalar arasında otobüs, metro, metrobüs, Marmaray, vapur, tramvay, minibüs, dolmuş, taksi, bisiklet ve yürüme yollarıyla bir rota oluşturuyor. Bunların hepsi uygulamada birleştirebiliyor. Örneğin, size evinizin bulunduğu semte giderken metro, otobüs ya da her ikisini kullanabileceğiniz bazı seçenekler sunuluyor.” diye konuştu.

Uygulamanın İstanbul versiyonunu 2 Şubat’ta açtıklarını ve çok yoğun ilgi gördüğünü dile getiren Erdoğan, projeyi geliştirmek için çeşitli fikirler üzerinde çalıştıklarını  kaydetti.

GELECEĞİN İSTANBUL’UNA YOLCULUK YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

Erdoğan, bunlardan en önemlisinin İstanbul’da geleceğin toplu taşıma sistemini uygulamada göstermek olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Uygulamada ‘Geleceğin İstanbul’una yolculuk yapmak ister misiniz?’ gibi soruları kullanıcılarımıza sorduk. Aldığımız olumlu yanıtlar sonrasında da böyle bir ihtiyacın olduğunu ve insanların kafalarında çeşitli sorular olduğunu fark ettik. Örneğin, Suadiye’de çalışan bir arkadaşımız Sancaktepe’deki yeni bir projeden ev almış. Bu yaptığı yatırımın olumlu ya da olumsuz nasıl sonuçlanacağı hakkında bilgi sahibi olmak istedi. İnsanların, toplu taşımayla kolay ulaşım hakkında insanların aklında bazı sorular var. Birinin arsasının nasıl değerlenebileceği, 2023’te arsanın ulaşacağı değer için bazı soruları oluyor. Bunun için toplu taşıma çok önemli.”

Bir vatandaşın uygulamada alacağı arsa ya da evin adresini kaydederek, 5 sene sonra ulaşım araçlarıyla kaç dakikada buraya gidebileceğini tespit ettiğini vurgulayan Erdoğan, İstanbul’da kesinleşen tüm projeleri sırayla buraya ekleyeceklerini bildirdi.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ulaşımdaki vizyonunun çok geniş olduğunu, toplu taşımanın en az sağlık yatırımı kadar değer kazandığını belirtti.

Bu durumun Türkiye açısından çok önemli olduğunun altını çizen Erdoğan, “Metro İstanbul, 2023 vizyonunu açıklıyor. Burada metro hatları dört katına çıkıyor. Şu an 250 kilometreyse bin kilometreye kadar artacağı harita planlarında gösteriliyor. Biz de bu projeleri inceleyerek, istasyonlara giderek, metro çıkışlarını tespit ederek, vatandaşların faydalanma biçimlerini analiz ediyoruz. Uygulamamıza bu bilgileri işliyoruz.” diye konuştu.

Erhan Erdoğan, lokasyon bilgileri, metro kapıları, girişleri hatta vatandaşın kaç dakikada perona indiğine kadar bilgileri belirleyerek, programa yüklediklerini söyledi.

Üsküdar-Çekmeköy metro hattının çok yakın bir tarihte açılacağını bildikleri için burayı ilk olarak sisteme girdiklerini ifade eden Erdoğan, uygulamada geliştirmelerin çok önemli olduğunu anlattı.

 

Kaynak:internethaber

Bir Cevap Yazın
*