Menü
Kategoriler
Trump yönetiminden NASA’ya kötü haber
26 Mayıs 2017 Haber

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Donald Trump yönetiminin ABD Kongresi’ne sunduğu 2018 Mali Yıl Bütçe önerisi içinde kuruma ayrılacak tahmini miktarın 19,1 milyar dolar olacağını açıkladı. 

NASA başkanlığını vekaleten yürüten Robert Lightfoot, bütçe önerisinin sunulmasının ardından, NASA web sitesinden canlı yayında yaptığı açıklamada, 2018’de ajansın tahmini bütçesinin 19,1 milyar dolar olacağını duyurdu.

Trump yönetimiyle mart ayından bu yana yürütülen müzakerelerle şekillenen 2017 bütçesinde binde 8 oranında kesintiye gidildiği görüldü.

Yeni mali yıl bütçesi 2017’ye göre 561 milyon dolar azaldı.

 

Yeni bütçedeki kesintiyle beraber çok sayıda yeryüzü bilimleri programı ile Göktaşı Yönlendirme Misyonu’nun ve eğitim dairesinin kapatılacağı belirtildi.

Plankton, Aerosol ve Cloud araştırma projeleri, Okyanus Ekosistemi Uydusu PACE, Yörünge Karbon Gözlemevi (OCO-3), İklim Mutlak Işıma ve Kırılma Gözlemevi Keşif Aracı (CLARREO PF), Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) ve Bulutlar ve Yer Işıma Enerji Sistemi’nin (CERES) yerini alması beklenen Işıma İdare Aygıtı (RBI) kesilen programlar arasında bulunuyor.

Mevcut kesintilere rağmen, Lightfoot’un NASA çalışanlarına hitabında bütçe konusunda olumlu bir ton tutturmaya çalıştığı gözlendi.

“(Bu bütçe) başkanın ve yönetimin bize olan güvenini yansıtıyor.” diyen Lightfoot, “Sizler bundan büyük bir güven duyabilirsiniz. Genel bütçe ve ülke üzerindeki (kemer sıkma) baskısı göz önüne alındığında iyi bir sonuç aldığımız görülüyor.” ifadesini kullandı.

Tahmini bütçenin, özellikle NASA’nın uzun vadede Mars’a insan gönderme hedefini sürdürmesini sağlayacağına dikkati çeken Lightfoot, bu hedefe yönelik Orion insan uçuş kapsülünün ve SLS fırlatma sistemlerinin geliştirilmesine devam edileceğini bildirdi.

Lightfoot, yeryüzü bilimleri programlarındaki kesintilere rağmen uzayda faaliyet gösteren 18 gözlem istasyonunun ve Dünya üzerinde hava araçlarıyla yapılan gözlem faaliyetinin de sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Trump yönetimi, 4,1 trilyon dolarlık 2018 mali yılı bütçe önergesini dün Kongre’ye sunmuştu.

 

kaynak:internethaber

Bir Cevap Yazın
*