Menü
Kategoriler
JAPONYA’DAN LGBT ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN BÜYÜK ADIM
3 Nisan 2017 Gabile Sohbet

 

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre Japonya’da okullarda LGBT çocukların %50’si okul yönetimi veya okul arkadaşları tarafından ayrımcılığa uğruyor. Bu duruma son vermek isteyen Japonya hükümeti, duyurdukları yeni güvenlik paketinde LGBT öğrencileri de ekledi.

Japonya İnsan Hakları komisyonu başkanı Kanae Doi’nin duyurduğu yeni güvenlik paketine LGBT öğrencileri de ekleyen Japon hükümeti, cinsel yönelim farklılıkları sebebiyle ayrımcılığa uğranmanın önüne geçmeyi hedefliyor. Yeni güvenlik paketine göre, Japonya okul öğretmenlerine cinsel yönelim farklılıkları olan öğrencilere nasıl davranmaları gerektiği ile ilgili bir eğitim programı hazırlarken, bu programa katılmayı da tüm görevli öğretmenlere zorunlu tutacak.

2016 yılında ülkede yapılan bir araştırmaya göre, LGBT öğrencilerin %50’lik bır kısmı okullarında cinsel yönelimleri yüzünden ayrımcılığa uğradıklarını söylerken, ayrımcılık ile mücadele edenlerin %70’i okul yönetimlerin be öğretmenlerinin yaşadıklarına göz yumduklarını söylüyor.
Kaynak: Gzone.com.tr

Bir Cevap Yazın
*